پرنده آلباتروس

آلباتروس پرنده‌ای است از راستهٔ کبوتردریایی‌سانان، تیرهٔ بزرگ‌تندبادان (نام علمی: Diomedeidae). زیستگاه آن‌ها بیشتر در اقیانوس منجمد جنوبی و اقیانوس آرام شمالی است و در حال حاضر در اقیانوس اطلس شمالی غایب هستند، هرچند سنگواره‌هایی یافت شده که بر وجود آن‌ها در آنجا در گذشته دلالت دارد. آلباتروس‌ها بزرگ‌ترین پرندگان دریایی پروازگر هستند و بال‌های بلند و باریک و منقار قلاب‌دار دارند. آلباتروس‌های بزرگ با داشتن پهنای بال بیش از ۳٫۷ متر، بزرگترین پهنای بال را در میان تمامی پرنده‌های منقرض‌نشده دارا هستند.
 
 

اولین آلباتروسی که شماره گذاری شد

اولین آلباتروسی که در پارک آبسنگ مرجانی میدوی (Midway Atoll) شماره‌گذاری شد در سال 1936 بود. پس از آن 250000 آلباتروس دیگر شماره‌گذاری شدند و این به پژوهشگران اجازه داد تا تحقیقات خاص خود بر روی این پرندگان را جدی‌تر دنبال کنند. ویزدم در سال 1956 توسط چندلر رابیز که یک پرنده‌شناس بود، شماره‌گذاری شد. در آن زمان ویزدم طبق برآورد آنها در حدود 6 سال سن داشت، چرا که او مانند یک پرنده بالغ به مکان تولیدمثل بازگشت، کاری که این پرندگان تا زمان 5 سالگی و موقعی که برای پیدا کردن جفت آماده نباشند، انجام نمی‌دهند. با این حال، اعلام دقیق سن پرندگان در آن مقطع سخت است.
بنابراین ما می‌دانیم که او در سال 1956 در حدود 5 سال سن داشت (اگرچه ممکن است بزرگتر هم بوده باشد)، بنابراین او امروز حداقل 68 ساله به حساب می‌آید. البته او تمام مدت در این پارک نبوده است. هیچ‌کس ویزدم را تا سال 2001-2002 ندیده بود، تا آنکه او دوباره پیدا و شماره‌گذاری شد. اما از آن زمان او به طور منظم در Midway Atollبوده است. باوجود آنکه بعید است یک آلباتروس هر سال بازگردد، تخم بگذارد و بچه خود را به دنیا آورد، اما ویزدم یک پرنده عادی نیست.
 
 
شرکت سایبان گستر داتیس با نام های تجاری آلباتروس و آلباروف از این پرنده زیبا ایده گرفته تا بتواند سقف ها و سایبان های متحرک با دوام بالا ، زیبا و با کاربری آسان را طراحی و پیاده سازی کنند. تمامی محصولات شرکت دارای بالاترین کیفیت بوده است.